Prvi del 23. mednarodne izmenjave z nemško Gimnazijo Scheinfeld je za nami
V mesecu marcu je 16 drugošolcev GESŠ Trbovlje (splošna gimnazija) s profesoricama nemščine, Marjetko Kafel in Alenko Arh Šmuc, ter prostovoljko EVS, Sarah Weichlein, odpotovalo v Nemčijo na prvi del 23. mednarodne izmenjave z Gimnazijo Scheinfeld. Gostitelji so nam pripravili pester program. Naši dijaki so bili vključeni v pouk, ki so ga posebej zanje nekoliko prilagodili. Poudarek je bil na utrjevanju nemškega jezika, širjenju besednega zaklada, slušnemu razumevanju in pravilni izgovorjavi. Ob tem smo spoznavali Nemčijo in življenje v tej zanimivi državi, poslušali o bavarskem šolskem sistemu ter dobro spoznali mesto Scheinfeld. Prvi dan naše izmenjave smo izkoristili za sprejem pri županu, gospodu Klausu Seifertu. Z navdušenjem nam je predstavil življenje Scheinfelda. V tem majhnem mestecu, s komaj 5000 prebivalci, je veliko šol, zato ga vsak dan obišče okoli 1200 okoliških učencev. Poleg osnovne šole - Grundschule, so tu še srednje šole – Gymnasium, Realschule in Mittelschule – ter poklicne šole – Fachschule in Fachoberschule, v katere se vpisujejo učenci okoliških osnovnih šol. Našim dijakom je bil zanimiv spoznavni sprehod skozi Scheinfeld, ki sta ga vodila nemška dijaka, saj sta mesto predstavila na posrečeno mladostniški način.
Gostitelji so organizirali tudi dve ekskurziji. Obiskali smo mesti Würzburg in Rothenburg ob der Tauber, mestece, kjer je nekaj časa živel in ustvarjal naš rojak – Primož Trubar. Ravno v Rothenburgu je prevajal Abecednik in Katekizem. Ob spominski plošči Primoža Trubarja, ki je podnaslovljena tudi v slovenščini, smo se ponosno fotografirali.
Fotografiranje je tudi sicer rdeča nit letošnje izmenjave, saj smo poudarek namenili temi »Ustvarjalnost« in to želeli prikazali skozi fotografijo ter videoposnetke. To smo izpeljali v treh sklopih.
Prvi sklop, ki ga je vodila naša EVS prostovoljka, Sarah Weichlein, so dijaki izpeljali projekt »Selbstfoto« (»foto selfiji« - sebki). S fotografskim delom smo začeli že med deseturnim potovanjem iz Trbovelj do Scheinfelda. Dijaki so morali ustvariti predpisano število tematskih selfijev (sebkov) po vnaprej določenih motivih. Ob iskanju primernih motivov in pregledovanju posnetkov smo vsi uživali. Rezultat? Množica izvrstnih posnetkov!
Drugi sklop, »Videoprojekt«, je potekal ves čas izmenjave. Dijaki so pripravljali videoposnetke na različnih krajih – kot primer učinkovite predstavitve in objektivnega spremljanja programa izmenjave ter spremljajočih aktivnosti.
Tretji sklop, »Kunstfotographie«, je tekel pod vodstvom Lilli Seemann, profesorice umetnosti v Gimnaziji Scheinfeld. Za uvod je pripravila učno uro umetniške fotografije. Na primerih fotografij uveljavljenih fotografov je pojasnila pojem dobre fotografije, kompozicijo slike in osnove ter tehnike fotografiranja, na katere mora biti fotograf pozoren. Preverjanje novih prijemov in tehnik fotografiranja so dijaki opravili skozi nalogo ustvariti umetniško fotografijo v Scheinfeldu. Z veseljem in zelo zavzeto so se odpravili na delo ter zadnji dan izmenjave profesorici izročili vsak svojo »bestes Foto« - naj fotografijo.
Enotedensko gostovanje v Scheinfeldu smo zaključili v petek zvečer s sklepno prireditvijo. Glavne zvezde večera so bili trboveljski dijaki, ki so v nemščini povzeli vtise prvega dela izmenjave. Nemškim partnerjem in njihovim staršem so zapeli slovensko pesem »Na soncu« in še pesem v nemščini, ki so se je naučilo od naše Sarah. Sledila je razglasitev najboljše umetniške fotografije. Izbor so z glasovanjem opravili starši nemških dijakov. Največ glasov je dobila fotografija Dominika Kranjca. Iz vseh treh naših foto-video-projektov je Žiga Bregar sestavil »film«, ki predstavlja program izmenjave in prikazuje vse, kar so dijaki delali in doživeli v tednu šolanja v Nemčiji.
Polni pozitivnih vtisov in spominov na mnoga nova prijateljstva smo se vrnili domov v Zasavje. Sedaj se veselimo in komaj čakamo na drugi del izmenjave, ko bomo v aprilu teden dni gostili nemške dijake v Trbovljah. Tudi mi že pripravljamo pester program.
Marjetka Kafel, prof. nemščine